Організаційно-інформаційна модель аудиту розрахунків з дебіторами
Склад організаційно-інформаційної моделі
Організаційно-інформаційна модель аудиту складається з пов’язаних між собою блоків, які включають об`єкти і суб`єкти, джерела інформації та інформаційне забезпечення, методи обробки інформації і процедури узагальнення результатів аудиту.
- Блок органiзацiйно-iнформацiйної моделі, який визначає об’єкти i суб’єкти аудиту господарської діяльності підприємства.
Об’єктами є всі операції пов’язані з дебіторською заборгованістю: документальна інформація про наявність та рух дебіторської заборгованості, дотримання чинного законодавства. .
Поряд з об`єктами аудиту в цьому блоці визначаються суб`єкти, які здійснюють процедури аудиту, зокрема бухгалтерський відділ, керівництво підприємства та користувачі фінансової інформації: зовнішні та внутрішні перевіряючи, тобто це органи Державної аудиторської служби, органи Державної податкової адміністрації та інші.
Інформаційне забезпечення аудиту дебіторської заборгованості
Завданням інформаційної бази дебіторської заборгованості підприємств є надання учасникам аудиторського-аналітичного процесу інформації про стан заборгованості, функціонування їх у відповідності до нормативно-правових актів та законодавства. Крім того, інформаційна база є засобом комунікації між різними складовими системи перевіряючих органів.
Основу інформаційної бази сум дебіторської заборгованості складає фактографічна інформація, яка є складовою інформаційного забезпечення аудиту розрахунків з дебіторами.
Зокрема інформаційне забезпечення включає: облікову інформація (книга "Журнал-головна, меморіальні ордери №№4,6, баланс); статистичну звітність (форми звітності: Звіт про результати фінансової діяльності підприємства, Звіт про заборгованість підприємств), кошторис.
Склад та характеристика використаної при аудиті нормативної бази, спеціальної літератури представлені у питанні №3 даної курсової роботи.
Аудит, виступаючи, з одного боку, формою державновладного впливу на підаудиторські об’єкти, а з другого - формою демократичного керівництва, є складовим компонентом управлінського процесу.
Зовнішній аудит, який проявляється через систему державного аудиту, проводиться у відповідності із законодавчими нормами.
Масив бухгалтерської інформації, який підлягає перевірці при аудиті дебіторської заборгованості та взаємозв’язок з іншими елементами облікової системи визначено на рисунку 5.4.
Схема перевірки облікової інформації при аудиті за сумами дебіторської заборгованості
З одного боку в облікові регістри поступає інформація із первинних документів (накладних, банківських виписок, касових ордерів та інше), а з іншого боку, ця інформація використовується для формування звітності (Баланс, Звіт про стан дебіторської та кредиторської заборгованості).
В ході перевірки розрахункових операцій санаторію необхідно впевнитись, чи немає порушень законодавства шляхом:
- підроблення виписок банку (здійснюється підміною виписок, підробкою шифрів операцій). Це порушення виявляється при аналізі виписок по рахунку, які знаходяться в бухгалтерії санаторію і в банку (оригінали), прибуткових касових ордерів, журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів тощо.
Звіряються суцільним методом записи по виписках банку з даними платіжних доручень, а також касовими звітами і чековими книжками в частині руху готівки. При цьому особливу увагу слід звернути на:
- наявність первинних документів, що необхідні для здійснення видатків (договори поставки, договори підряду, рахунки, акти виконаних робіт тощо);
- дату складання і термін дії договорів та рахунків;
- правильність здійснення у рахунках арифметичних операцій, правомірність застосування торгових чи посередницьких націнок.
< Назад | Зміст | Вперед > |