Наслідки недотримання відомими аудиторськими фірмами кодексу етики професійних бухгалтерів

«Серйозні обвинувачення тягнуть за собою серйозні наслідки»... З огляду на скандали в яких задіяні світові аудиторські компанії за останні 5 років, ця фраза, як найкраще, відображає ті наслідки, які потягнули за собою помилки допущені аудиторами. Адже компанії «Великої 4» беруть за свої аудиторські послуги не менше 10 тисяч доларів і в кінцевому результаті чомусь наражають своїми порадами і себе, і свого клієнта на ризики... Взяти хоча б скандально відому Arthur Andersen, керівництво якої своїми протиправними діями довело компанію до виплат величезних штрафів і вихід з «Великої 5».

Arthur Andersen з початку 90-х років не один раз потрапляла у поле зору наглядових органів, спочатку по справі Waste Managemen, пізніше по справах WorldCom та Enron (доречи, саме скандал з Enron поставив на аудиторській компанії велику крапку). Але також треба зауважити, що не тільки у Andersen «брудні руки» - чотири із п’яти

найбільших аудиторських фірм світу було втягнуто у корпоративні скандали з компаніями у США, збитки яких після 2002 р. перевищили збитки від банкрутства Enron. Так компанію KPMG звинуватили у змові з компанією Xerox та наданні неточних звітів. У листопаді 2002 р. влада США пред’явила позов на $548 млн. аудиторській компанії Ernst&Young у зв’язку з роллю компанії у краху чиказького Superior Bank. Її обвинувачують у недбалості і шахрайстві. Pricewaterhouse Coopers (PwS) також була оштрафована за неправильний аудит та за порушення стандартів незалежності у справах компаній Avon та Amerco.

Корпоративні скандали у США не лише зачепили емітентів із промислового сектора і фінансових посередників, а й стали однією з найбільших проблем для інфраструктурних учасників ринку.

Безумовно, основний удар припав на аудиторів, деякі з них не просто зав’язли в скандалах, підігрітих ще й домислами публіки, а й поклали кінець бізнесу деяких фігурантів гучних справ. Численні справи аудиторів довели, що сьогодні у світі фінансів гучне ім’я аудиторської чи бухгалтерської фірми ще не означає гарантій спокою клієнта.Виходячи з найкращої практики для клієнтів та відсутності в минулому корпоративних скандалів, пов’язаних з підробкою звітності, аудитори самі часто рекомендували найбільшим корпораціям США схеми штучного збільшення доходів.

Аналіз подій на американському ринку вказує на те, що недостатньо побудувати систему розкриття інформації, поставити її на технологічні рейки і забезпечити доступ до неї всіх учасників ринку. Важливо, щоб інформація, яку подають інвесторам, була якісною та чесною. Створення аудиторських комітетів, їхня незалежність та кримінальна відповідальність керівників за «фіктивну» звітність, на даний час, стали основою системи забезпечення якості звітності емітентів.